О сајту
О сајту
Сајт „еГеографија“ представља иновативни дигитални уџебник географије, прецизно креиран са циљем да пружи обогаћено и интерактивно учење за све ученике и наставнике. Ова веб-платформа обухвата лекције за све разреде основне школе и нуди богатство дигиталних ресурса који чине наставу географије занимљивом и лаком за разумевање.
Свака лекција на сајту је педагошки осмишљена и састоји се од више целина:
- Кључни појмови су јасно издвојени на почетку лекције,
- Главни део лекције је објашњен на ученицима доступан начин, са јасно назначеним кључним елементима,
- Провера знања на крају лекције се врши кроз различите игрице,
- Додатно, лекције су обогаћене бројним дигиталним додацима, укључујући Google мапе, интерактивне карте, интерактивне слике, квизове и видео приче.
Истичемо и могућности проверавања знања кроз е-тестове и квизове, чиме се стварају додатни механизми за обнављање и утврђивање научених информација. Осим тога, у оквиру игрица, ученици имају прилику да унапређују своје географско знање кроз забаву и интеракцију.
Такође, на сајту се налазе и тестови за припрему завршног испита из географије, као и педагошки пакет за подршку наставницима приликом реализације наставе.
О аутору
Иван Цветковић, наставник географије у ОШ “Јован Аранђеловић“ у Црвеној Реци од 2013. године.
Аутор уџбеника “Географија за 5. разред основне школе“ и четири дигитална уџбеника “Географија за 5, 6, 7. и 8. разред основне школе“, такође, аутор је акредитованог семинара “Савремени веб алати у настави“.
На различитим конкурсима добитник неколико награда за најбоље дидактичке припреме. Прва награда на конкурсу Филозофског факултета у Нишу 2020. године, за час “Израда макете Сунчевог система“. Прва награда на Међународној смотри “Дигитални читалићи 2021.“ и “Дигитални читалићи 2022.“, за израду дигиталних часописа. Друга награда на конкурсу Филозофског факултета у Нишу 2021. године, за час “Регионална географија Европе“, тако да је и носилац Светосавске награде овог факултета. Треће награде на конкурсу “Дигитална ризница знања“, 2019. године, за час “Квиз у настави географије“. Више радова објављивао је у различитим зборницима: Дигитална ризница знања 2018. и 2019. године, Час за углед 2018. и 2020. године, Дигитални час 2018. године, Зборник радова Филозофског факултета у Нишу, Белопаланачки зборник, Просветни преглед и други.
Како је целоживотно учење и стручно усавршавање важно, наставник је био полазник различитих обука, стручних усавршавања, истраживања и трибина, међу којима се посебно издваја стручно усавршавање у Израелу, посвећено Холокаусту, у организацији међународне школе “Јад Вашем“ у Јерусалиму, стручно усавршавање у Лимасолу на Кипру у оквиру Еразмус+ пројекта “Инклузивно образовање одраслих помоћу дигиталних алата“, као и стручно усавршавање у Палерму на Сицилији у оквиру Еразмус+ пројекта “Предузетништво у функцији одрживог развоја“.