Циљ часа: Циљ часа је да ученици разумеју како родне разлике често доводе до неравнотеже моћи у друштву и како те разлике обликују улоге жена и мушкараца. Током часа, ученици ће научити како друштвене и културне норме које се односе на родне разлике утичу на расподелу моћи у политичким, економским и социјалним структурама.
Уводни део:
- Поздрав ученицима и увођење у тему:
- Почети час питањем: Како се, по вашем мишљењу, разликују улоге мушкараца и жена у друштву?
- Објаснити да ће се час бавити истраживањем утицаја родних разлика на расподелу моћи у различитим друштвеним сферама као што су политика, економија и породица.
- Презентација циљева часа:
- Објаснити да ће ученици истражити како родне разлике доводе до неједнаке расподеле моћи и како можемо радити на њеном балансирању.
Главни део:
- Шта је неравнотежа моћи и како родне разлике утичу на њу?
- Дефиниција неравнотеже моћи: Неравнотежа моћи означава ситуацију у којој једна група има више моћи, контроле и ресурса од друге. У контексту рода, то се најчешће односи на мушкарце који традиционално имају већи приступ моћи у политичким, економским и социјалним структурама.
- Родне разлике и моћ: Разлике у физичким, биолошким и друштвеним улогама између мушкараца и жена често доводе до тога да мушкарци доминирају у одређеним друштвеним сферама као што су политике власти, економија, и породица.
- Улога родних стереотипа у стварању неравнотеже моћи:
- Родни стереотипи: Стереотипи о томе шта је „женско“ и шта је „мушко“ обликују начин на који људи разматрају улоге жена и мушкараца у друштву. На пример, идеја да су мушкарци природно агилнији и амбициознији, а жене емотивније и мање способне за лидерство.
- Последице стереотипа: Ови стереотипи често оправдавају неравноправне положаје жена и мушкараца у радном окружењу, породици, и на политичкој сцени. На пример, већина лидера у владама и великим компанијама су мушкарци, а жене често преузимају улоге које се повезују са негом и домаћинством.
- Расподела моћи у различитим друштвеним сферама:
- Политика: У многим земљама, жене су и даље недовољно заступљене у парламентима и другим политичким позицијама. Разматрати зашто је политичка моћ у већој мери концентрисана у рукама мушкараца.
- Економија: Разлике у платама између мушкараца и жена, као и преовлађујуће мушке фигуре на високим позицијама у корпорацијама, јасно показују неравноправну расподелу економске моћи.
- Породица: У многим друштвима, улога жена као основних носилаца домаћинства и васпитача деце често их ставља у подређени положај у поређењу са мушкарцима који преузимају водеће улоге у породици и друштву.
- Примери родне неравноправности у свакодневном животу:
- Политичка неједнакост: Поставити питање: Колико жена познајете које су на високом политичком положају? Истакнути примере жена које су изабране на највише политичке функције и разматрати разлоге зашто је овај процес толико спор.
- Економска неједнакост: Поставити питање: Зашто жена на истој позицији као мушкарац често зарађује мање?
- Породична неједнакост: Разговарати о томе како се очекује да жена преузима више одговорности у домаћинству и како то утиче на њену каријеру и економски статус.
- Како можемо исправити неравнотеже моћи?
- Родна равноправност: Разматрати важност стварања друштва које подстиче једнаке шансе за мушкарце и жене.
- Позитивне мере: Увођење мера као што су квоте за жене на изборним листама, квоте за жене на високим позицијама у компанијама и подршка за мајке на радном месту.
- Образовање и свест: Променити стереотипе и друштвене норме кроз едукацију о родној равноправности и развијање критичког размишљања о улогама које се приписују половима.
Завршни део:
- Резимирање најважнијих поука:
- Родне разлике често доводе до неравнотеже моћи у друштву.
- Стереотипи и друштвене норме обликују положај жена и мушкараца у политичким, економским и социјалним сферама.
- Промене које воде ка родној равноправности важне су за стварање друштва у којем ће сви имати једнаке могућности.
- Активност – Дискусија:
- Поставити питање: Шта можемо као појединци учинити да се изборимо против родних стереотипа и неравноправности моћи?
- Разговарати о практичним корацима које можемо предузети да подржимо родну равноправност у својим животима.
- Закључак:
- Подстакнути ученике да разматрају своје ставове и понашања у вези са родним стереотипима и да активније учествују у стварању праведнијег друштва.
Домаћи задатак: Написати кратак есеј на тему: Како родне разлике утичу на неравнотежу моћи у различитим друштвеним сферама?
Провери знање кроз игру: